Manipulácia, emočné vydieranie alebo nepríjemný nátlak. Sú pre vás tieto slovné spojenia či slová známe? V ostatnej dobe som sa o túto problematiku začala trochu viac zaujímať a bolo mojím veľkým prekvapením, keď som zistila, že veľa mojich známych má s manipuláciou či emočným vydieraním osobnú skúsenosť.
Úplne najčastejšie sa tento jav objavuje na pracovisku, kde nadriadený používa na svojich zamestnancov spomínané tieto neetické a nemorálne manipulačné metódy. Používa ich ako prostriedky na dosiahnutie „toho svojho“, často krát proti slobodnej vôli zamestnancov respektíve rozpore ich osobnými slobodami a právami. Nie zriedka mi boli spomínané situácie, kedy boli zamestnanci pod emočným nátlakom nútení ísť do práce, napriek vysokým horúčkam či inak nepriaznivému zdravotnému stavu a podobne.
Myslíte, že pravdepodobne máte tiež čo do činenia s manipulátorom na vašom pracovisku, vo vzťahoch alebo v rodine? Keď budete čítať ďalej, snáď narazíte na pár dobrých rád.
Manipulátor spôsob komunikácie a riešenie konfliktov, je vyvolávanie pocitu viny. Veľa obetí prepadne tým najrýchlejším spôsobom ako tento pocit viny zahnať, prejedanie sa, fajčenie, nočné objednávanie na stránkach alkohol online. Nič z toho však nefunguje. Tu vám ponúkame 3 body, ktoré by vám mohli priniesť riešenie.
- Úplne najdôležitejšie, je uvedomiť si, že osoba s ktorou máte problém s vami skutočne manipuluje. Býva ťažké priznať si to, je možné že danú osobu máte radi, alebo si nedokážete priznať, že by ste so sebou nechali takto zaobchádzať…
- Úplne najlepšie riešenie je, prerušiť s ním kontakt. Nemusí to byť vôbec ľahké. Môže to napríklad znamenať odísť z práce, ktorá vás veľmi baví a máte problém len so šéfom.
- Možnosť, ktorá na prvý pohľad vyzerá veľmi jednoducho, ale v skutočnosti vyžaduje veľmi veľa vnútornej sily je proste nenechať sa. Byť si vedomí svojich povinností, ale aj práv a citové vydierania a podobné manipulačné prostriedky mu nežrať.
Držíme palce.